Svarbiausi dalykai kartais būna nematomi, tačiau visa esybe žinai, kad jie yra.  Tai yra mažiausia pasaulyje Kalėdų prakartėlė, taip kaip galima matyti per mikroskopą.


Vilniaus Katedros aikštėje Kalėdų laikotarpis kasmet pažymimas ne tik viena gražiausių Europoje kalėdinių eglių, bet ir visuomet įspūdinga prakartėlės kompozicija su Šventosios Šeimos, ją sveikinančių Trijų karalių, piemenėlių ir tvarto gyvulėlių figūromis. Paveiksle matote tikslią šios prakartėlės kopiją, sumažintą iki žmogaus akiai nebeskiriamų nano dydžių. Šioje nano-prakartėlėje kūdikėlis Jėzus yra mažesnis už žmogaus ląstelę!

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) „LinkMenų fabrikas“ ir partneriai sukūrė mažiausią pasaulyje nano-prakartėlę. Trečdalio milimetro dydžio kompozicija yra tiksli Vilniaus Katedros aikštėje įsikūrusios prakartėlės kopija: visos figūros sumažintos 10 000 kartų.

Mažiausia pasaulio prakartėlė registruota ir Guinness‘o pasaulio rekordų knygoje

Nano-prakartėlės idėjos įgyvendinimas truko tris mėnesius, prie jos dirbo 30 žmonių komanda: VGTU studentai ir mokslininkai, VU Lazerinių tyrimų centro ir UAB “Femtika” tyrėjai bei 3D technologijų įmonė UAB „Idėja 3D”. Pirmiausia buvo nuskenuotos visos 15 Vilniaus Katedros aikštės prakartėlės figūros: Šventoji Šeima, ją sveikinantys Trys karaliai, piemenėliai ir tvarto gyvulėliai. Vėliau buvo kuriamas ir tobulinamas prakartėlės 3D modelis, visos figūros sumažintos iki žmogaus akiai nebeskiriamų nano-dydžių ir atspausdintos pasitelkus 3D lazerinio nano-spausdinimo technologijas. Projekto organizaciniai partneriai - Vilniaus arkivyskupijnos kurija, „Go Vilnius“, Investuok Lietuvoje.

Lietuva yra viena lazerių technologijų lyderių pasaulyje. Šis neeilinis projektas skleidžia žinią apie Lietuvos mokslininkų bei aukštųjų technologijų rinkos galimybes ir pasiekimus bei darnią Vilniaus miesto akademinę ir kultūrinę dvasią. Vilnius kultūriškai ir technologiškai atviras miestas.

Iš viso pagamintos penkios nano-prakartėlės kopijos.

Mažiausia prakartėlė tampa mažiausia dovana

Vieną iš penkių nano-prakartėlių Prezidentė Dalia Grybauskaitė įteikė Popiežiui Pranciškui. Antroji prakartėlė liko Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Vilniuje, o trečioji – Vilniaus arkivyskupijos kurijai. Kitos nano-prakartėlės bus eksponuojamos visuomenei Vilniaus Gedimino technikos universiteto kūrybiškumo ir inovacijų centre „LinkMenų fabrikas“ ir Vilniaus miesto savivaldybėje.

Džiaugsmingų švenčių metu norisi palinkėti, jog vis daugiau žmonių prisimintų, kad geri darbai ar jausmai, kuriais dalinamės, dažnu metu irgi yra neapčiuopiami, nematomi, tačiau dėl to jie ne mažiau realūs, ne mažiau tikri ir svarbūs kiekvienam iš mūsų.

„Didžiuojuosi, kad mūsų mokslininkai sukūrė pačią mažiausią pasaulyje prakartėlę. Ypač džiaugiuosi, kad galime įteikti šią įdomią ir inovatyvią dovaną Popiežiui Pranciškui, kurio kitąmet laukiame Lietuvoje“.
 Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Projektą įgyvendino:

Kalėdinio Vilniaus magija

Nano-prakartėlės kūrimo užkulisiai

Kalėdinė prakartėlė Vilniaus Katedros aikštėje

Ne tik kupranugaris per adatos skylutę

© 207 by Nano-prakartėlė.

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle